
Schematy Pracy

Propozycja zamieszczonej bajki włącza do zajęć dowolną lalkę lub...
Klub Małego Detektywa z Psem – propozycja programowa zajęć edukacyjnych cz.1
Autorka: Monika Litwinow
Klub Małego Detektywa z Psem to propozycja, która może stać się cyklicznie realizowanym pomysłem zajęć lub też stałym elementem o dowolnej, psiej lub nie-psiej tematyce. Dlaczego warto założyć Klub Małego Detektywa z Psem? W przedszkolach, w których realizuję zajęcia jako kynoterapeuta, bajkoterapeuta lub instruktor jogi widzę, że dzieci uczestniczą w niejednych zajęciach dodatkowych. Czy w tym ogromie propozycji edukacyjnych i wychowawczych znajdzie się jeszcze miejsce na inny, a jednak nadal realizowany z psem program zajęć? Czy dzieci będą w ogóle zainteresowane taką formą nauki przez zabawę?
Założenie Klubu Małego Detektywa z Psem jest lekkie, przyjemne i proste. Zapraszam Państwa do zamieniania się w małych detektywów w każdej sytuacji, w której wydarzy się coś zaskakującego czy pozornie trudnego do wyjaśnienia. Zapewne każdy nauczyciel lub terapeuta mierzy się z tego typu zdarzeniami na co dzień.
W Klubie Małego Detektywa z Psem dzieci będą:
- rozwijały umiejętności logicznego myślenia,
- uczyły się wykorzystywania swojej naturalnej w tym wieku spostrzegawczości,
- wykorzystywały i rozwijały kreatywne myślenie,
- rozwijały umiejętności uważnej obserwacji,
- uczyły się samodzielnego rozwiązywania problemów,
- rozwijały umiejętność spokojnego, logicznego podchodzenia do trudnych sytuacji,
- rozwijały zdolności dedukcyjne,
- uczyły się i rozwijały korzystanie ze wszystkich zmysłów,
- poznawały tajniki zawodu i pracy detektywa.
Jaka będzie rola naszego czworonoga? Jak zwykle przy okazji realizowanych zajęć o charakterze edukacyjnym i terapeutycznym. Będzie naszym towarzyszem, motywatorem, uczestnikiem, obserwatorem, dobrowolnym realizatorem zabaw. Za każdym razem, przy każdej jednej zabawie będziemy dbali o to, aby dobrostan psa był zachowany, jego komfort psychiczny i bezpieczeństwo były na pierwszym miejscu i jak zawsze będziemy zapewniali mu ogromną ilość odpoczynku i relaksu.
Od czego zacząć? Na początku porozmawiaj z dziećmi o tym, kim jest detektyw i na czym polega jego praca. Przygotuj ilustracje lub zdjęcia, które przedstawiają klasyczny obraz detektywa (Sherlock Holmes, Jane Marple czy Hercules Poirot). Potrzebne będą również typowe detektywistyczne atrybuty, takie jak lupa, kapelusz czy teczka dowodowa.
Świat literatury dziecięcej przychodzi nam z pomocą. Do naszej codziennej pracy możemy korzystać ze zbiorów Grzegorza Kasdepke i jego „Wielkiej Księgi Detektywa Pozytywki”, publikacji Renaty Piątkowskiej „Biuro Detektywistyczne Dziurka od Klucza” czy całej serii Martina Widmarka i Heleny Willis „Biuro Detektywistyczne Lessego i Mai”. Możliwym jest, że nasze maluchy znają inne postaci z bajek książkowych czy animacyjnych, których bohaterowie wcielali się w detektywów, jak na przykład pies Chase w „Psim Patrolu”. Jest to bardzo często spotykany motyw w opowieściach dla dzieci i nie ma w tym nic dziwnego. Jako stara drużynowa gromady zuchowej w ZHP zapewniam Państwa, że dzieci uwielbiają zagadki!
Przygotuj również kilka najważniejszych słów, które mogą być nowe i niezrozumiałe dla wielu dzieci, takie jak: dowód, lupa, śledztwo, odciski palców, tajna wiadomość, szyfr, ślady, tropienie, śledzenie, zagadka. Na początku może się wydać, że to bardzo dużo, ale dzięki zabawom znaczenie tych słów będzie utrwalane.
Kiedy już wiemy, kim jest detektyw, czym się zajmuje i dlaczego to robi warto zwrócić uwagę, że jest to również zawód wykonywany przez policjantów! Można być policjantem prewencyjnym, ale również dochodzeniowo-śledczym, czyli detektywem. Bywa, że niektóre sprawy w dorosłym życiu rozwiązuje policja, trudno jednak prosić ich o pomoc, kiedy próbujemy ustalić, dlaczego zabawka przestała działać lub kto stoi za regularnym znikaniem parówek u kucharek.
Może warto zaprosić policjanta-detektywa lub prywatnego detektywa do przedszkola? Zachęcam, aby to zrobić chociażby przy okazji niektórych dni w roku:
29 stycznia Dzień Łamigłówek
30 kwietnia Dzień Uczciwości
19 maja Dzień Dobrych Uczynków
23 czerwca Dzień Służby Publicznej
21 lipca Święto Policji
24 lipca Dzień Policjanta
28 września Międzynarodowym Dzień Tajniaka
2 października Międzynarodowy Dzień bez Przemocy
Propozycje pierwszych zabaw w Klubie Małego Detektywa z Psem.
Co zniknęło?
Przygotowanie może być bardzo różnorodne i zależy jedynie od naszej kreatywności. Wykorzystaj...
Propozycja zamieszczonej bajki włącza do zajęć dowolną lalkę lub...